Perła Zachodniopomorskiego Golfa

W przyszłym roku zakończy się budowa 18-dołkowego mistrzowskiego pola golfowego Modry Las w Choszcznie. Województwo Zachodniopomorskie wzbogaci się o jedno z najlepszych pól golfowych w Polsce.

Pole zostało zaprojektowane przez amerykańską firmę Gary Player Design. Pod tą marką wybudowano już ponad 160 pól golfowych na wszystkich kontynentach. Są wśród nich pola będące w pierwszej setce najlepszych pól golfowych na świecie. Pola są projektowane tak, aby dostarczyć maksymalnej przyjemności z gry dla każdego golfisty, niezależnie od poziomu umiejętności. Niektóre dołki zaopatrzone są w pięć obszarów startowych tee. Począwszy od kobiecych poprzez juniorskie, klubowe, mistrzowskie aż po mistrzowskie dla zawodowców PGA. Projektanci zadbali o każdy szczegół planowanego dołka. Szczególnie zwracano uwagę na psychologiczny aspekt gry. Wiele dołków ukształtowano tak, aby wydawały się być trudniejsze niż w są rzeczywistości. Stosowano różne tricki: wyniesienie startu – aby rozszerzyć perspektywę czy zakrycie części greenu, aby zmienić optycznie kąt celowania. Wiele dołków ma wypiętrzone i dobrze chronione bunkrami greeny, nie ma mowy, żeby jakiś przypadkowy strzał potoczył się w okolice dołka.. Fairwaye są sfalowane i zróżnicowane pod względem szerokości. Każdy dołek daje szansę gry ryzykownej i bezpiecznej z pominięciem przeszkód. Pole jest sprawiedliwe, za dobre uderzenia nagradza za złe karze.

Inwestycja Modry Las SA, niezależnie od budowy pola, jest przede wszystkim inwestycją developerską. W bezpośrednim sąsiedztwie pola znajdują się działki budowlane o powierzchni od 700 do 4000 m2. Wyceniane w tej chwili, w zależności od atrakcyjności położenia, na 50 do 200 zł m2. Właścicielem parceli można się stać już za 70 tysięcy złotych i jest to z pewnością dobra inwestycja, po otwarciu pola ceny pójdą w górę. Spółka Modry Las przyjmuje rezerwacje na zakup działek. Ze względów formalnych, dokumentacja jest jeszcze w trakcie uzgodnień, sprzedaż notarialna nie jest jeszcze możliwa. Aby dokonać rezerwacji należy wpłacić 40% wartości gruntu. Kontakt dla zainteresowanych przez link pod bannerem zamieszczonym z lewej strony tekstu. Po nabyciu ziemi każdy właściciel może postawić sobie dom, letnią lub całoroczną rezydencję. Projekt domu musi być jednak uzgodniony z architektem pola. Zarządzający kompleksem, bardzo dbają, aby całość pola wraz z zabudową stanowiła harmonijną i estetyczną całość.

Pole jest budowane w przepięknym miejscu, wzdłuż brzegu jeziora Raduń. Cały kompleks ma 130 ha powierzchni, jest sfałdowany, częściowo porośnięty lasem i obfituje w oczka wodne. Ciekawostką jest driving range, który ma stanowiska strzeleckie na obu końcach. Długość efektywna 275 m, w turniejach zawodowych PGA można wykorzystywać dodatkowe miejsca treningowe wydłużające jego długość do 325 m. Pole golfowe ma par 72 i jest zbudowane w klasycznym układnie 4 dołków par 3, 10 dołków par 4, i 4 dołków par 5 długość pola z mistrzowskich tee ok. 6500 m a dodatkowo pole wygląda na solidnie trudne technicznie. Na polu będą 72 bunkry – po jednym na każde uderzenie czyli par pola.

Inwestycja jest prowadzona przy poszanowaniu standardów ochrony przyrody. Ważną sprawą jest nie używanie nadmiernej ilości środków ochrony roślin i nawozów sztucznych. Filozofia, która przyświeca fachowcom z Gary Player Design jest podobna jak w przypadku utrzymywania człowieka w zdrowiu. Jeżeli zachowuje się odpowiednią dietę i zdrowy tryb życia to nie trzeba się leczyć. Utrzymując gospodarkę roślinną w naturalnym stanie nie trzeba nadmiernie ingerować w nią sztucznymi środkami. Pole golfowe potrzebuje dużej ilości wody do systemu nawadniania. Problem ten rozwiązano w następujący sposób. Woda na polu pracuje w obiegu zamkniętym. Po podlaniu pola spływa przez system melioracyjny do zbiornika gdzie zostaje oczyszczona i ponownie skierowana do podlewania. W ten sposób można odzyskać ponad 90% wody. Jedynie ubytek wody będzie uzupełniany z jeziora Raduń.

Duża część pola jest już obsiana trawą. Budowniczowie nie śpieszą się zbytnio z inwestycją, wychodząc z założenia, że lepiej wszystko dobrze przemyśleć niż potem poprawiać. Chodzi też o to, aby całość pola była budowana przez jedną ekipę fachowców. Szybka budowa powoduje konieczność równoległej pracy dwóch lub trzech zespołów, co czasem może zaowocować różnymi standardami jakości poszczególnych części pola. Do końca roku do użytku oddanych zostanie 12 dołków. Do sierpnia 2006 pozostałych 6. Jesienią przyszłego roku całe pole gotowe będzie do gry. Budowa domku klubowego rozpocznie się na przełomie roku. Domek będzie gotów w momencie, kiedy pojawią się chętni do korzystania z niego, czyli w momencie zakończenia budowy pola. Obok domku klubowego jest przewidziane miejsce na hotel.

W połowie lipca sam mistrz Gary Player będzie wizytował pole. Przybędzie w otoczeniu zaprzyjaźnionych golfistów, z którymi zagra testowo 6 gotowych dołków. Głównym celem wizyty jest zebranie opinii na temat przyjętych założeń budowy pola, sporządzenie odpowiedniej korekty oraz wytyczenie zadań niezbędnych do właściwego zakończenia inwestycji.

Budowniczowie pola: od lewej Czech Dawid Zalesky – Kierownik budowy, Holender Theo Geertshuis – Koordynator projektu ze strony Gary Player Design, Bogdan Sadkowski – Administrator

Miejsce skąd bedzie grany finałowy aproach shot na 18 dołku (Par 5). Do mocno opancerzonego bunkrami wyniesionego greenu (po prawej) jest stąd około 250 m. Obok fairwayu z prawej duży obszar semi raffu.

Green treningowy nieopodal planowanego domku klubowego.

Widok w kierunku dołków 8 i 16. Las ze starodrzewia, na horyzoncie ogranicza pole od zachodu.

Widok za driving range z południowego stanowiska strzeleckiego. Na drivingu umieszczone są greeny umożliwiające trening celowania.

Treningowy obszar – chipping area.

Widok z tee w kierunku drive na 1 dołku (par 4, dog leg mocno skręcający w lewo).

Widok z miejsca grania aproach shota w kierunku pierwszego greenu.

 15 green (po lewej stronie nad kamiennym murem) na półwyspie  wchodzacym w głąb jeziora. Dołek dla odważnych i mocnych psychicznie graczy.

16 green na zakończenie długiego dołka par 5 czeka nas pełen wyzwań strzał przez wodę (pod murem chroniącym green)

Takich cudnych miejsc jest na polu bardzo wiele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *