Jak chwytać kij golfowy

Jedną z najważniejszych rzeczy w golfie, aczkolwiek często niedocenianą jest prawidłowy chwyt kija. Nie można solidnie i prosto uderzyć piłeczki mając ręce źle ułożone na uchwycie kija golfowego. Na ten temat rad kilka.

Wstęp:
Sposób w jaki układasz dłonie na rękojeści kija golfowego w prosty sposób przekłada się na lot piłki. Jeśli trzymasz kij zbyt słabo główka kija w trakcie uderzenia będzie wskazywała na zewnątrz linii celowania, co spowoduje zakręcanie piłki i w konsekwencji slice. Dół główki kija powinien być skierowany, w momencie uderzenia, w kierunku celu tak, aby piłka poleciała prosto. Dobry chwyt golfowy powinien być neutralny, ani zbyt słaby ani zbyt silny. Neutralny chwyt pozwoli rękom prawidłowo zareagować w czasie agresywnego swingu.
Najczęstszy błąd:
Chwytanie kija podczas gdy głowka kija spoczywa na ziemi.
Trzymanie kija wewnątrz dłoni a nie palcami, co powoduje osłabienie uchwytu.
Użyteczne wskazówki:
Jeśli rękojeści kijów, którymi grasz są zużyte będziesz miał tendencje do zbyt mocnego ściskania kija. Spowoduje to zbyt duże napięcie ramion i barków co z kolei determinuje krótki szybki swing.
Rączki (gripy) twoich kijów muszą być w odpowiednim rozmiarze. Jeżeli masz zbyt grube rączki (gripy) ręce będą zbyt wolno odpowiadać na ruch ciała w swingu, Jeżeli masz rączki (gripy) zbyt cienkie ręce będą zbyt szybko reagować na ruch ciała.
Układanie chwytu powinno się odbywać w pozycji pionowej, podczas gdy kij wskazuje pionowo do góry.
1. Najpierw wyjaśnijmy, która ręka jest nazwana górną ręką a która dolną.
Zależy to oczywiście od tego czy jesteśmy prawo czy leworęczni. Dla golfistów praworęcznych górną ręką jest ręka lewa, a dolną ręka prawa. Dla golfistów leworęcznych ręką górną jest prawa ręka a dolną lewa ręka
(bottom hand – ręka dolna, top hand – ręka górna)

2. Stań i chwyć kij swoją dolną ręką (prawą ręką) w miejscu gdzie gumowa rękojeść (grip) przechodni w trzonek kija (shaft). Kij powinien wskazywać pionowo do góry, jego główka powinna być ponad twoim czołem a koniec rękojeści na wysokości paska od spodni.

3. Dotknij kija palcami swojej górnej ręki (lewej ręki)

4. I owiń palce wokół rękojeści.

5. Następnie, połóż resztę swojej górnej (lewej) ręki na rączce kija tak aby nasada dłoni lekko dotknęła rękojeści.

6. Przesuń swoją dolną rękę do reki górnej trzymając cały czas kij palcami obu rąk do momentu aż ręce się zetkną.

7. Spleć palec serdeczny i wskazujący lub nałóż palec serdeczny na wskazujący. Trzymaj kij tak jakbyś trzymał jajko, nie za mocno. Dłonie w sposób naturalny ścisną go mocniej jeśli bedzie taka potrzeba w trakcie swingu. (Overlap Grip – chwyt nakładany, Interlock Grip-chwyt przeplatany)

8. Po zakończeniu procesu chwytania kij powinien być trzymany raczej palcami niż wnętrzem dłoni. Pozwoli to na trzymanie rąk maksymalnie wyciągniętych podczas swingu i wygeneruje maksymalną prędkość główki kija.

9. Jeżeli zrobisz błąd w procesie chwytania kija łokcie ulegną zgięciu, wywołując napięcie, które zmniejszy prędkość główki kija.

10. Zaawansowani golfiści powinni sprawdzić czy litera V utworzona przez kciuk i palec wskazujący dolnej (prawej ręki) wskazuje na środek odległości między policzkiem a prawym barkiem.

Rekomendowany trening
trenuj wszystkie kroki na powyższej liście przynajmniej dziesięć razy dziennie przez jeden miesiąc. Po miesiącu powtarzaj podstawy chwytu raz w miesiącu. Na początku taki chwyt będzie wydawał się trochę niewygodny ale po miesięcznej praktyce, będziesz się z nim czuł komfortowo i pełen siły.

Zródło www.easy2.com tłumaczył z angielskiego Jerzy Dutczak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *