Caddie

W wielu turniejach mistrzowskich dla juniorów Komitety wprowadzają warunek zabraniający graczom korzystania z usług caddie w przypadku gdy są to ich rodzice, opiekunowie, brat lub siostra. Uważam, że taki zakaz powinien obowiązywać we wszystkich turniejach w Polsce. Rodzice lub opiekunowie juniorów to utrapienie dla współgraczy a także dla organizatorów.

Bardzo często taki tatuś gra w golfa i uważa, że tylko on zna możliwości swego dziecka, tylko on wie jak powinna być zagrana piłka. Udziela wszelkich porad nie zważając na to, że swoim zachowaniem przeszkadza innym grającym i znacznie opóźnia grę. Ale czego się nie robi, aby dziecko zrealizowało niespełnione marzenia ojca.

Jeżeli Komitet nie wprowadzi ww ograniczenia to rodzic udzielający porad powinien wypełniać funkcje caddiego. A caddie wg reguł gry w golfa to:

„osoba, która pomaga graczowi zgodnie z regułami, co może obejmować noszenie kijów gracza lub zajmowanie się nimi podczas gry”

A zgodnie z regułą 6-4 gracz może korzystać z pomocy caddiego, ale jest to limitowane tylko do jednego caddiego w danym czasie.

Nie może być takiej sytuacji, że tatuś deklarujący się jako caddie swojego dziecka, idzie razem z grupa i niesie tylko parasol. W takim przypadku, zgodnie z decyzją 6-4/5 osoba taka traktowana jest jako czynnik zewnętrzny, i nie może udzielać porad. Wynika to z reguły 8-1 która mówi:

„Podczas regulaminowej rundy gracz nie może:

(b)   prosić o poradę nikogo poza swoim partnerem lub jego i swojego caddiego” .

Karą za złamanie warunku związanego z caddiem może być nawet dyskwalifikacja.

Na koniec jeszcze jedna uwaga dla tatusiów związana z pokazywaniem linii puttowania. Reguła 8-1 b mówi:

Gdy piłka gracza znajduje się na putting greenie, gracz, jego partner lub jeden z ich caddich mogą przed, lecz nie podczas uderzenia,  wskazać linię puttowania bez dotykania putting greenu. Nie wolno umieszczać żadnych znaków wskazujących linię puttowania.
Krzysztof Góra

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *