Piaskowa Dolina

W Pasłęku koło Elbląga powstaje kompleks golfowy Sand Valley Golf & Contry Club. W skład kompleksu wchodzi mistrzowskie 18-dołkowe pole golfowe, pole treningowe 6-dołkowe, driving range, tereny do ćwiczeń krótkiej gry i putting green. Zakończono już prace ziemne i pole jest obsiane trawą. Ostatnio stanowisko dyrektora ds. golfa w San Valey objął 31-letni Irlandczyk Paul McLoughlin (na zdjęciu).

 Pole powstaje w malowniczym pagórkowatym terenie porośniętym sosnowymi zagajnikami. Jego elementem będzie 20-metrowe wzgórze z widokiem na okoliczny krajobraz. Centralnym punktem Sand Valley ma być piaszczysty wąwóz, dzielący dwa porośnięte sosnowym lasem pagórki morenowe. Od niego także wzięła się nazwa pola. Autorem projektu Sand Valley jest Fin Lassi Pekka Tilander, a architektem Amerykanin Tony Ristola.

 Pasłęcka inwestycja rozpoczęła się w 2006 roku i zamknie się w kwocie 3,6 miliona euro. Niemal w całości finansowana jest ze sprzedaży udziałów w spółce (co nietypowe – mogą je nabywać także indywidualne osoby). Do marca 2008 roku sprzedano 300 udziałów. Część z nich trafiła w ręce inwestorów z zagranicy pozostałe do biznesmenów z nieodległych: Pasłęka i Malborka. Docelowo jest planowana sprzedaż 600 udziałów. Nie wiadomo, kiedy ostatecznie będzie mozna zagrać w Pasłęku, wstępnie podawano III kwartał 2008 roku jako termin zakończenia budowy pola. Otwarcie domu klubowego zaplanowano na 2009 rok.

 W marcu 2008 roku własnością inwestora stała się 82 hektarowa działka na której powstaje 18-dołkowe pole golfowe w Pasłęku. Początkowo teren pod pole był w dzierżawie, ale w ocenie inwestora akt własności jest jednak kluczowy dla atrakcyjności inwestycyjnej Sand Valley.

 Kai Hulkkonen, project manager Sand Valley i pomysłodawca inwestycji w Pasłęku, podkreśla że model finansowania pól golfowych ze sprzedaży udziałów jest dobrze znany w państwach skandynawskich. – Moja własna rodzina posiada udziały w 4 polach – mówi Hulkkonen. – Zwykle emitują one około 800-1000 udziałów, bo taka jest „pojemność” pola które musi umożliwić grę wszystkim udziałowcom. 600 udziałów Sand Valley to duży atut.- Koszty udziałów w fińskich polach kształtują się na poziomie 20 – 25 tysięcy euro. W Polsce są czterokrotnie tańsze (6000 Euro).

 Sand Valley leży przy drodze krajowej nr 7 (Warszawa – Gdańsk). Ułatwia to połączenie gry w golfa z dłuższym urlopem (Mazury, Bałtyk), jak i dojazd na weekend. Główne pole golfowe zaprojektowano tak, by umożliwiało grę na rozmaitych poziomach trudności. Architektonicznie nawiązywać będzie ono do Pine Valley, The National Golf Links of America, czy Pebble Beach – pól golfowych słynnych z doskonałej harmonii krajobrazu.

 Ostatnio stanowisko dyrektora ds. golfa w Sand Valley objął Paul McLoughlin. 31-letni Irlandczyk to członek Club Managers Association of Europe, PGA of America oraz British/Irish PGA. McLoughlin uzyskał rozgłos jako instruktor golfa i ceniony psycholog sportowy.

 – Gwarantuję, że Sand Valley będzie oferowało program szkoleniowy najwyższej klasy – zapowiedział McLoughlin. – Dołożę też starań, by poziom usług świadczonych przez klub dorównywał standardom wypracowanym w USA – dodaje.

 Rekrutacja i trening personelu mają rozpocząć się lada dzień. W przyszłym miesiącu w Pasłęku uruchomiona ma zostać Akademia Golfa – driving range, 6-dołkowe pole treningowe oraz imponujących rozmiarów putting green (200 metrów kwadratowych).

Żródła: własne, internet elblag24.pl, inwestycje.pl, interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *