Caddie

W wielu turniejach mistrzowskich dla juniorów Komitety wprowadzają warunek zabraniający graczom korzystania z usług caddie w przypadku gdy są to ich rodzice, opiekunowie, brat lub siostra. Uważam, że taki zakaz powinien obowiązywać we wszystkich turniejach w Polsce. Rodzice lub opiekunowie juniorów to utrapienie dla współgraczy a także dla organizatorów.

Bardzo często taki tatuś gra w golfa i uważa, że tylko on zna możliwości swego dziecka, tylko on wie jak powinna być zagrana piłka. Udziela wszelkich porad nie zważając na to, że swoim zachowaniem przeszkadza innym grającym i znacznie opóźnia grę. Ale czego się nie robi, aby dziecko zrealizowało niespełnione marzenia ojca.

Jeżeli Komitet nie wprowadzi ww ograniczenia to rodzic udzielający porad powinien wypełniać funkcje caddiego. A caddie wg reguł gry w golfa to:

„osoba, która pomaga graczowi zgodnie z regułami, co może obejmować noszenie kijów gracza lub zajmowanie się nimi podczas gry”

A zgodnie z regułą 6-4 gracz może korzystać z pomocy caddiego, ale jest to limitowane tylko do jednego caddiego w danym czasie.

Nie może być takiej sytuacji, że tatuś deklarujący się jako caddie swojego dziecka, idzie razem z grupa i niesie tylko parasol. W takim przypadku, zgodnie z decyzją 6-4/5 osoba taka traktowana jest jako czynnik zewnętrzny, i nie może udzielać porad. Wynika to z reguły 8-1 która mówi:

„Podczas regulaminowej rundy gracz nie może:

(b)   prosić o poradę nikogo poza swoim partnerem lub jego i swojego caddiego” .

Karą za złamanie warunku związanego z caddiem może być nawet dyskwalifikacja.

Na koniec jeszcze jedna uwaga dla tatusiów związana z pokazywaniem linii puttowania. Reguła 8-1 b mówi:

Gdy piłka gracza znajduje się na putting greenie, gracz, jego partner lub jeden z ich caddich mogą przed, lecz nie podczas uderzenia,  wskazać linię puttowania bez dotykania putting greenu. Nie wolno umieszczać żadnych znaków wskazujących linię puttowania.
Krzysztof Góra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *