Uroki Sahary

O Tunezji pisaliśmy na naszych stronach już kilka razy. Jest to wspaniałe miejsce do uprawiania golfa w zimie. Niewielu Polaków jednak wie, że Tunezja to również brama do tajemnic największej pustyni na świecie – Sahary.

 Turyści udający sie do Tunezji najczęściej zwiedzają stołeczny Tunis, Kartaginę z niebieskim miasteczkiem Sidi Bou Said. Korzystają z bazy noclegowej kurortów na wschodnim wybrzeżu w Hammamecie, Sousse czy Monastyrze. Popularna w sezonie jest też wyspa Dżerba.

 Rzadko kto zadaje sobie jednak trud, aby pojechać na zachód do prześlicznej Tabarki lub wybrać się na Wielkie Południe. Tak naprawdę prawdziwa egzotyka czeka na przybysza dopiero u wrót Sahary.

 "Wyobraźmy sobie wielkie wydmy, może piasku o grzbietach ze złota, stłumione kroki wielbłądów w ciszy Wielkiego Ergu*. To właśnie jest Tunezyjska Sahara. A jednak nie tylko. Także miasta Berberów zawieszone na szczytach stromych wzgórz, zaskakujące ksour** czy zamki pustyni, jaskiniowe domy wykopane bezpośrednio w czystej skale. Saharyjski świat  charakteryzuje ogrom i różnorodność. To fascynujący świat, z którego każdy wraca oczarowany" – czytamy w folderze Narodowego Biura Turystyki Tunezyjskiej (ONTT).

 Na południu Tunezji możemy podziwiać wszystkie trzy rodzaje pustyni: piaszczystą, solną – z wyschniętych słonych jezior tzw. szotów i kamienistą. Pełno tu przepięknych miejsc jak np. Ksar Gilane. Zagubiona w pustkowiu oaza zaprasza do odświeżającej kąpieli w gorącym naturalnym żródle.

 U wrót Sahary leży oaza w Tozeur. Miasto leży między dwoma szotami Gharsa i Jerrid. Tozeur jest prawdziwą perłą pustyni. To tunezyjskie miasto zbudowano w oazie na skraju Sahary, około 500 kilometrów na południe od Tunisu, dogodny dolot zapewnia lotnisko międzynarodowe. Miasto jest otoczone gajem palmowym w którym rośnie kilka milionów palm daktylowych. Domy w Tozeur są zbudowane z niedużych cegieł produkowanych w okolicznych manufakturach i wypalanych w tradycyjnych piecach gdzie jako paliwo wykorzystuje się liście palmowe. Na turystów czekają wspaniałe hotele z basenami, a dodatkowo można skorzystać z atrakcji oferowanych przez pustynię, treakingów dżipami lub na wielbłądach.

 W Tozer jest, jedyne na pustyni, 18 dołkowe pole golfowe par 72 (długość 6400m). Zbudowane wielkim nakładem sił i środków jest zaopatrzone w cztery sztuczne jeziora. Stanowi prawdziwy ewenement w miejscu gdzie woda ma wartość złota.

 Godna podziwu jest zwinność mieszkańców oazy widoczna podczas zbioru daktyli. Na palmę, często wysoką na 15 metrów, wchodzą oni bez żadnej asekuracji. Szczególnie smakowite są słynne "deglet nour – "palce światła"

 W dwie godziny jazdy dżipem przez Chott Jerrid docieramy do wioski Douz. Główny ośrodek handlu w regionie jest otoczony zewsząd pustynią i stanowi idealną bazę wypadową do wycieczek w głąb Sahary. W Douz odbywają się festiwale Sahary. W czasie tych uroczystości ożywają ważne elementy tradycyjnego życia: procesje ślubne, wyścigi wielbłądów, polowania sloughi***. Aby spróbować majestatu i magii pustyni trzeba spędzić choć jedną noc na Saharze. Cisza jest aż gęsta. Tu naprawdę czuje się upływający czas. Budzi się w nas pokora względem Matki Ziemi. Człowiek pozbawiony dóbr cywilizacji jest prawdziwy. Cóz więcej gadać – trzeba to przeżyć.

 Wracając do cywilizacji warto zobaczyć Kairouan – jedno ze "świętych miast" islamu. Al. Kairouan – miasto błogosławione – klejnot Maghrebu i perła architektury arabskiej – opisywali je podróżnicy. Obok Mekki, Medyny i Jerozolimy święte miasto islamu. Zbudowano tu pierwszy w Afryce meczet. Był nie tylko sanktuarium, ale też centrum nauki i kultury. Nauczano w nim geometrii, arytmetyki, astronomii i medycyny. Kairouan jest miejscem pielgrzymek muzułmanów ze względu na mauzoleum, w którym pochowano Sidi Sahaba, według legendy noszącego przy sobie trzy włosy z brody Mahometa.

*Wielki Erg Wschodni (fr. Grand Erg Oriental) – piaszczysta pustynia w północnej części Sahary, na terytorium Algierii i Tunezji.

**Ksour – wioski górskie w których plemiona półwędrownych Nomadów mają swoje pomieszczenia w których trzymają dobytek

*** Sloughi – charty pustynne tresowane do polowań na zające


Pustynia piaszczysta


Camping "Mehari Zaafrane" – w środku pustyni


Zbiór daktyli


"Deglet Noir" – "palce światła"


Dwa "Jumbo Jety", które dyktator Saddam Hussein pozostawił na przechowanie Rządowi Tunezji, stoją do dziś na lotnisku w Tozeur


Sceneria z "Gwiezdnych Wojen" Georga Lucasa- miasteczko Oung Jmel


Dym z tradycyjnego pieca do wypalania cegieł opalanych drewnem palm daktylowych


Podpłomyki piecze się na glinianych patelniach nad ogniskiem


Oaza zieleni – pole golfowe w Tozeur


Berberyjska dziewczynka w tradycyjnym stroju


Zmarszczone oblicze starej kobiety


Zapomniana łódź na wyschniętym słonym jeziorze Chott Jerid


"Taniec Włosów" – jeden z tradycyjnych berberyjskich obrzędów weselnych


Dziewczynki z wielbłądem oczekują na początek ceremonii weselnej


Orszak berberyjskiego wesela rusza


wielbłąd – okręt pustyni


Targ rybny w Tozeur


Zachód słońca na pustyni

Zdjęcia: archiwum redakcji i Łukasz Dobrzyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *