7 psychicznych aspektów poprawiających grę w golfa

Wszyscy golfiści, nawet najlepsi, walczą ze swoim swingiem od czasu do czasu. Problemy mogą się zdarzyć z różnych powodów, źródłem fizycznych zmian mogą być urazy lub starzenie się. Mogą też pojawić się przeszkody psychiczne do bycia lepszym golfistą.

„Jestem o pięć cali od bycia znakomitym golfistą. To odległość, która dzieli moje lewe ucho od prawego. ”
~ Ben Crenshaw ~

Poniżej podajemy listę siedmiu rzeczy, które możesz zrobić, aby polepszyć swoją mentalną grę w golfa i grać najlepiej jak jesteś w stanie.

1. Zwiększenie skupienia

Maksymalnie skoncentruj się przed każdym strzałem. Zbyt wiele myśli przelatujących przez twoją głowę w momencie gdy stoisz nad piłką przed strzałem na pewno nie poprawi jakości Twojego swingu. Nie myśl o uchwycie, zamachu i innych szczegółach technicznych uderzenia. Po prostu zaadresuj piłkę i uwolnij umysł. Zdecyduj jaki strzał będzie najlepszy w tej określonej sytuacji i skup się na osiągnięciu pozytywnego rezultatu. Pomaga w tym koncentracja na obszarze gdzie piłka ma wylądować i zwizualizowanie jak piłka leci do celu. Na końcu uwierz, że zrobiłeś wszystko co mogłeś i po prostu wykonaj swing.

2. Podkreślaj pozytywy

Bądź pozytywny w sposobie myślenia o sobie i swoim golfie.  Powiedzenie „jeśli nie masz czegoś pozytywnego do powiedzenia, nie mów nic” pasuje bardziej do gry w golfa niż do jakiejś innej aktywności. Łatwo wściec się na siebie po nieudanym uderzeniu, ale wierz mi, negatywne myśli w żadnym wypadku nie poprawią Twojej sytuacji przed następnym strzałem. Najlepsi gracze zawsze znajdą sposób, aby znaleźć, nawet w najgorszym uderzeniu, coś pozytywnego. W ostateczności może to być myśl, że najgorsze uderzenie masz już za sobą. Lubię myśleć po nietrafionym łatwym pucie, że to pożyczka dla pola golfowego i zaraz pole mi odda. Nie uwierzycie jak często oddaje, trafiam spektakularnego save’a z bunkra czy chipin’a. Chodzi o to, jak myślisz. Golf to przecież tylko gra, na nim życie się nie kończy.

3. Odpuść myślenie

Zbyt wiele myśli pojawiająch się podczas swingu sprawia, że solidny kontakt z piłką jest niemożliwy. W golfie, najlepiej świadome myśli trzymać z dala. Oczywiście trudno wykonywać swing i nie myśleć o niczym. Ale ograniczenie myślenia do jednej myśli pozwoli Ci lepiej skupić się i doprowadzi do lepszych rezultatów. Dla początkujących najlepszą jedną myślą jest ta, aby nie podnieść głowy patrząc za piłką po uderzeniu. Dobrym pomysłem jest konsekwentne używanie stałej rutyny uderzeniowej, gdyż stanowi to osłonę przed napływającymi negatywnymi myślami.

4. Pracuj nad procesem, a nie nad wynikiem

W każdej rundzie golfa najważniejsze jest, aby grać dla procesu, a nie dla wyniku.  Znajdź radość w samym działaniu, aktywności i poprawie swoich umiejętności. Każda runda golfa sprawia, że nabierasz doświadczenia i stajesz się lepszym graczem, doceń to i ciesz się z tego. Jeden z największych światowych nauczycieli golfowych, Bob Rotella, uważa że ważniejsze jest zrealizowanie celu treningowego niż wynik rundy. Nie zawsze wynik gry jest miernikiem jej wartości. Możesz na przykład wyznaczyć sobie cel posiadania dobrej rutyny do każdego strału podczas rundy, a może po prostu chcesz skończyć grę bez utraty panowania nad sobą. A możesz również mieć cel, żeby rozegrać rundę bez utraty piłki unikając wszystkich zagrożeń czekających na polu golfowym. Jeżeli wynik będzie dla Ciebie jedynym miernikiem pozytywnego rezultatu może to uniemożliwić przetrenowanie tych aspektów gry, które są ważne dla zrobienia postępu w grze w dłuższym okresie czasu. Graj, aby poprawić spójność swojego myślenia o golfie, wyciągaj wnioski i wzmacniaj czynniki, które polepszają jakość twojej gry a z pewnością twoje wyniki będą lepsze.

5. Poznaj swoje ograniczenia

Niewielu graczy jest w stanie wykonać strzał z sosnowego igliwia do greenu ukrytego za drzewem, tak jak zrobił to Phil Mickelson na trzynastym dołku pola w Auguście w drodze po zwycięstwo w turnieju Masters w 2010 roku. Bez wątpienia był to jeden z najlepszych strzałów w historii golfa. Phil wykonał go tylko dlatego, że był pewien swych umiejętności i wiedział że da radę jeszcze zanim zdecydował się to zrobić. Par to zawsze świetny wynik – nie spektakularny ale zazwyczaj to wszystko, co jest potrzebne, aby bardzo dobrze grać w golfa. Golf jest „nudną grą” gdzie musisz na 18 dołkach zrobić para na każdym. Twój wynik będzie wtedy zawsze bardzo dobry. Wielu amatorów golfa jest dotkniętych chorobą „Heroicznego strzału”, na przykład chcąc dograć bardzo długiego approach’a ze spadu, przez wodę i pod wiatr, lub próbując zagrać cudnego flopa z podłoża twardego jak beton. Super jak to wyjdzie, ale zwykle prowadzi do zwiększenia Twego wyniku o kilka dodatkowych uderzeń. Analizuj zawsze, czy ryzyko się opłaci. Graj to co umiesz i to co masz wytrenowane. Nie wierz w to, że za każdym razem wyjdzie ci „strzał życia”. Realna ocena własnych umiejętności ma zwykle pozytywny wynik na to co ostatecznie wpisujesz do karty swoich wyników.

6. Ufaj sobie

Przed każdym wielkoszlemowym turniejem golfowym możesz na drivingu podziwiać ponad setkę wspaniałych golfistów o nienagannej technice swingu. Czy zastanawiałeś się kiedyś co sprawia, że po czterech dniach jeden z nich wygra. Twierdzę, że za każdym razem wygra ten, który ma największą wiarę, że jest najlepszy. Jak myślicie dlaczego tak jest? Dobrym wytłumaczeniem jest fakt, że zaufanie do siebie zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu w każdym uderzeniu. Zależy ono oczywiście od stopnia wytrenowania gracza, nasza podświadomość wie więcej niż jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Jeśli trenowałeś i grałeś dostatecznie pilnie, dobrze wiesz jak zagrać każdy strzał, wystarczy tylko w to głęboko wierzyć.

7. Przygotuj się na sukces

Golf wymaga odpowiednich zdolności fizycznych. Jak w każdym sporcie ważne jest, aby przed rundą golfa prawidłowo się rozgrzać. Rozgrzej i rozciągnij się właściwie zwracając uwagę na te miejsca które dla Ciebie są strategiczne, to znaczy najbardziej narażone na kontuzje. Odżywiaj się właściwie przed i podczas gry. Zadbaj też o przyjmowanie odpowiednich ilości płynu/wody. Właściwe przygotowanie fizyczne sprawi, że będziesz się czuł pewniej. Tym samym wzrośnie Twoja forma psychiczna. Poświęć trochę czasu, aby uderzyć kilka putów i chipów. Wizualizuj strzały zanim je wykonasz. Miej świadomość, że dobre przygotowanie do gry będzie miało dobry wpływ zarówno na pierwszy strzał z tee jak i na przebieg całej rundy golfa.

Pomyśl, które z wymienionych spraw maja wpływ na to, że nie jesteś takim golfistą, jakim mógłbyś być.

wg: Johna Hughesa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *