Japończyk Hideki Matsuyama wygrywa Masters 2021

Japończyk Hideki Matsuyama zwyciężył w tegorocznym turnieju golfowym Masters. 29-letni Japończyk, jest pierwszym przedstawicielem swojego kraju. który wygrał w golfowych zawodach tej rangi. Za swe zwycięstwo zainkasował w nagrodę ponad dwa miliony dolarów.


Turniej ten, należy do najbardziej prestiżowych zawodów z cyklu tzw. Wielkiego Szlema i jest corocznie rozgrywany na tym samym polu Augusta w aerykańskim stanie Georgia. W tym roku został zorganizowany po raz 85. i miał miejsce w dniach 8-11 kwietnia 2021 roku. W turnieju bierze udział 80 najlepszych na świecie graczy w golfa zaproszonych przez organizatorów.


Matsujama prowadził po drugim i trzecim dniu turnieju. Japończyk zdobył kluczową przewagę w sobotę, kiedy rozegrał ostatnie osiem dołków na -6 kończąc rundę wspaniałym wynikiem 65 uderzeń. W finałowej rozgrywce z wynikiem -11 na początku miał cztery uderzenia przewagi nad goniącymi go trzema golfistami z wynikiem -7: Xanderem Schauffele, Willem Zalatorisem i Markiem Leishmanem. Już po pierwszym dołku finału Zalatoris odrobił dwa uderzenia. Wydawało się, że włączy się do walki o zwycięstwo. Odpowiedź Matsujamy była doskonała między 2 a 9 dołkiem zagrał on następne trzy birdie. W połowie czwartej rundy Japończyk miał znowu cztery uderzenia przewagi. Świetna gra lidera nie podcięła skrzydeł goniącym go zawodnikom. Wtedy do walki włączył się Xander Schauffele grając sześć birdies między 7 a 15 dołkiem i niwelując przewagę Matsujamy znowu do jednego uderzenia. Niestety na słynnej szestnastce Xander Schaffele stracił swoje szanse grając piłkę do wody i kończąc dołek dramatycznym potrójnym bogeyem. Ostatnią dziewiątkę Matsuyama zagrał bardzo słabo, zaliczył cztery bogeye i jedno berdie, tym niemniej wystarczyło to do zwycięstwa z sumarycznym wynikiem -10. Will Zalatoris zajął ostatecznie drugie miejsce z jednym uderzeniem straty a trzecie miejsce z wynikiem -7 podzielili Jordan Spieth i Xander Schauffele.


Wydarzenie ma historyczne znaczenie dla Japończyków. Po raz pierwszy ich rodak wygrał golfowy Masters. Golf w Japonii jest niezwykle popularny a turniej Masters jest tam podziwiany bardziej niż jakikolwiek inny turniej golfowy na świecie. W rezultacie to zwycięstwo będzie świętowane z ogromną radością w Kraju Kwitnącej Wiśni. Obecnie w Japonii znajduje się ponad 2300 pól golfowych, a w golfa gra ponad 9 milionów ludzi. Golf będzie jednym ze sportów prezentowanych na tegorocznych letnich igrzyskach olimpijskich, które odbywają się w japońskiej stolicy Tokio i jej okolicach. To historyczne zwycięstwo Hideki Matsujamy z pewnością wpłynie na jeszcze większą popularność golfa w Japonii.
Tekst: Jerzy Dutczak
Zdjęcie www.masters.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *